Erasmus+ "Z Chotěboře do Milána za moderními technologiemi"

                                                                                                        

                                                            Projekt Erasmus+ "Z Chotěboře do Milána za moderními technologiemi" 

Od 29. listopadu až do 21. prosince se vybraní studenti Vyšší odborné školy, Obchodní akademie a Středního odborného učiliště technického Chotěboř zúčastnili projektu v rámci programu Erasmus +, který umožňuje pobyt, studium a pracovní praxi ve firmách na území jiného státu v Evropské Unii. Projekt byl financován z grantu Evropské unie a za finanční podpory Kraje Vysočina. Z široké nabídky možností zvolil projektový tým a vedení školy již v minulém školním roce atraktivní italské Miláno, druhé největší město této středomořské země, centrum průmyslu, obchodu, designu a módy, což se ukázalo jako správná volba.

Výjimečnost tohoto projektu spočívá v možnosti dlouhodobého pobytu v cizí zemi a především v odborné praxi v zahraničních podnicích a organizacích. Strojírenská firma a autoservis byla dvě místa, kde pracovali studenti odborného učiliště z oborů mechanik elektrotechnik a mechanik strojů a zařízení. Na druhé straně český honorární konzulát, jedna z milánských jazykových škol a kanceláře milánských organizací, které se specializují na logistiku a poskytování ubytovacích služeb, zaměstnávaly studenty z VOŠ z oboru bezpečnost a ochrana zdraví při práci a řízení jakosti.

Přínos podobných projektů a jejich odlišnost od turistických návštěv zahraničí je v tom, že mladý člověk se musí naučit žít a pracovat v kolektivu, kde se mluví několika cizími jazyky, což je katalyzátorem a motivačním prvkem v celoživotním procesu studia cizích jazyků a navíc pobyt pomáhá pochopit, co znamená práce v nadnárodním podniku.

Dalším velkým plusem se ukázal pobyt ve velkoměstě, poněvadž většina našich studentů pochází z vesnic a malých měst. Pro některé z nich devadesátiminutové dojíždění na ranní nebo odpolední směny od pondělka do pátku bylo zcela novou zkušeností, která jim pomohla naučit se orientovat ve spletitém systému veřejné dopravy velkého Milána a jeho předměstí, včetně metra s jeho více než stovkou stanic. Dvou až třítýdenní pracovní pobyt v Itálii byl nesporně velkou životní a pracovní zkušeností.

Kromě toho Miláno splnilo naše očekávání, co se týče bohaté palety možností kulturního života. Seznam památek a kulturních akcí, které jsme navštívili, je velmi dlouhý a každý z čtrnáctičlenné skupiny studentů našel v tomto spektru to, co se mu líbilo nejvíc. Muzeum Alfa-Romeo, fotbalové utkání místního velkoklubu Inter, obrovský veletrh řemesel z různých regionů Itálie i světa, jedna z největších katedrál světa Duomo, možnost pozorovat velkoměsto z její střechy, národní muzeum vědy a techniky Leonarda da Vinci, hrad Castello Sforzesco, který je považován za jeden z nejhezčích hradů v celé Itálii, městečko Monza s jeho automobilovým okruhem F1, muzeum historie a marketingu Campari, vánoční pouliční trhy a světelná show, italské restaurace, nabízející nezapomenutelné chutě italské kuchyně, čínská čtvrť … to vše tvoří neúplný výčet cílů našich víkendových výprav.

Ani po příjezdu domů tento projekt nekončí. Účastníci stáží budou své zkušenosti a výhody tohoto projektu prezentovat svým spolužákům na odborném učilišti, obchodní akademii a VOŠ Chotěboř. Doufáme, že tyto prezentace a výjimečná zkušenost pomohou učitelům a vedení školy upoutat pozornost dalších studentů, aby se zúčastnili podobných odborných projektů, o které ve škole usilujeme.

                                                                                          

Výpis článků