Na střední odborné škole v Chotěboři došlo během několika pocovidových let k řadě změn. Škola soustředila teoretickou výuku do budovy bývalé obchodní akademie. Změnil se název školy z bývalé VOŠ, OA a SOUT Chotěboř na SŠTE Chotěboř, což odráží i spektrum vyučovaných tradičních i nových oborů. Učebny dostaly nový vzhled jak díky novým podlahám, dveřím a nábytku, tak i investicím do moderních výukových pomůcek. Pedagogický sbor obohatila více než desítka mladých vzdělaných odborníků, mnozí z nich řadu let sbírali zkušenosti v českých a nadnárodních podnicích.
Konstantou a hlavním principem vzdělávání ve škole zůstává snaha vedení a pedagogického sboru vybavit studenty školy celou řadou dovedností, které absolventi mohou uplatnit v životě ihned po ukončení studia. Tyto dovednosti studenti získávají během teoretické a praktické výuky, provozních praxí v partnerských firmách, účastí v různých soutěžích, stážemi v zahraničních podnicích a také během certifikačních zkoušek. Velmi často studenti ukončí školu a mají ve svém portfoliu některé z odborných osvědčení, ceny za účast v okresních, krajských či republikových soutěží a mezinárodní Cambridgeský certifikát z anglického jazyka, který je důkazem toho, že jeho majitel dokáže aktivně používat cizí jazyk v práci, na vysoké škole nebo při pobytu v zahraničí.
Co se týká posledního prvku v paletě vybavení absolventa SŠTE, tj. Cambridgeského certifikátu, zde došlo k logickému nárustu zájemců z řad studentů třetího ročníku, a to z různých důvodů. Prvním důvodem je skutečnost, že držitelé certifikátu musí absolvovat u maturitní zkoušky z anglického jazyka pouze didaktický test a profilová část této zkoušky je certifikátem nahrazena. Významným důvodem je také to, že zájemci konají zkoušku ve známých prostorách místní školy přímo v Chotěboři. V neposlední řadě mohou maturanti ušetřený čas investovat do přípravy na zkoušky z odborných předmětů. Certifikát uplatní také při zařazení se do pracovního procesu či během studia na vysoké škole.
Důkazem toho, že vedení školy zaleží na profesionální připravenosti svých absolventů je i skutečnost, že škola vede statistiku o počtech uchazečů o certifikát, snaží se analyzovat a napravovat neúspěchy, přispívá finančně studentům některých oborů na Cambridgeskou zkoušku z anglického jazyka a každoročně se účastní již tradičního předávání Cambridgeských certifikátů v aule školy studentům posledního ročníku za přítomnosti vedení města, vyučujících a studentů třetího ročníku, kteří se během diskuze mohou dozvědět více informací o průběhu samotné zkoušky.